2005 PitBull scenariusz i reżyseria patryk vega

Od roku 2005 filmów traktujących o pracy policji wyszło już wiele. Jednak wciąż nie zapomnieliśmy o jednym z klasyków gatunku, który powstał właśnie w tamtym roku. ”PitBull” to filmowy debiut, dziś bardzo popularnego i rozpoznawalnego polskiego reżysera-Patryka Vegi. Słynie on z podejmowania kontrowersyjnych tematów i pokazywania brutalności, Tak było również i w tej produkcji.

Dzięki temu filmowi wszyscy zaczęliśmy patrzeć na pracę policjantów nieco inaczej.

„PitBull” opowiada historię pięciu policjantów z Wydziału ds. Zabójstw. Swoją pracę wykonują bardzo dobrze, sumiennie, potrafią pracować w grupie. Jednak po godzinach każdy z nich musi borykać się z własnymi problemami, które utrudniają im życie.

„PitBull” opowiada historię pięciu policjantów z Wydziału ds. Zabójstw. Swoją pracę wykonują bardzo dobrze, sumiennie, potrafią pracować w grupie.

Jednak po godzinach każdy z nich musi borykać się z własnymi problemami, które utrudniają im życie. Gebels (grany przez Andrzeja Grabowskiego) musi walczyć z żoną, która stara się odebrać mu prawa do opieki nad dzieckiem. Starzejący się Benek (w tej roli Janusz Gajos) zmaga się z chorobą wieńcową, jednak bardzo chce odpracować jeszcze dwa miesiące, które pozostały mu do emerytury.

Młody Nielat (Rafał Mohr), z powodu niezrozumienia ze strony ojca, znajomych, a także w odreagowaniu na stres związany z pracą popada w coraz to większe problemy z narkotykami. Metyl (w którego rolę wcielił się Krzysztof Stroiński) jest już nałogowym alkoholikiem, który nieudolnie stara się jakoś ułożyć swoje życie osobiste. Ostatnim członkiem zespołu jest Despero (Marcin Dorociński), który znajduje się w bardzo niekomfortowej i niebezpiecznej sytuacji, wdaje się on bowiem w romans z córką poszukiwanego przez zespół przestępcy.

Postacie te niszczą wizerunek przystojnego policjanta, który sumiennie wykonuje swoją pracę, a poza nią jest człowiekiem bez skazy, idealnym stróżem prawa, który z łatwością rozwiązuje każdy problem i przeciwności losu. Bohaterowie wykreowani przez Vegę całkowicie burzą ten stereotyp.

Mimo tego, że pierwsze minuty mogą wprowadzać nas w zakłopotanie, poczucie zagubienia i zadawania sobie pytania: O co właściwie chodzi w tym filmie? Akcja szybko wszystko wyjaśnia, buduje napięcie, w taki sposób, że jak najszybciej pragniemy poznać dalsze losy bohaterów.

Odkrywa coraz to nowsze aspekty pracy w Wydziale ds. Zabójstw.

Niektórych widzów razić może język, jakim posługują się bohaterowie. Jednak czy ich obraz byłby tak realistyczny i prawdziwy, gdyby posługiwali się poprawną polszczyzną? Zdecydowanie nie, przekleństwa i wulgaryzmy w tym przypadku nie rażą, aż tak mocno i podkreślają charaktery postaci, oraz realia środowiska w którym pracują.

Vega zdecydował się obok młodych aktorów, postawić również na tych starszych i niezwykle docenianych przez polską publiczność. Andrzej Grabowski i Janusz Gajos w swoich rolach spisali się fenomenalnie, zresztą po ich warsztacie nie można było spodziewać się rozczarowania. Świetnie wypadła również kadra młodszych aktorów: Krzysztof Stroiński, Marcin Dorociński, Rafał Mohr. Bardzo dobrze spisali się w roli policjantów, którzy pogubili się we własnym życiu osobistym i muszą mierzyć się z konsekwencjami swoich błędnych decyzji.

Pomimo świetnej fabuły, dobrej pracy reżysera, spójnego scenariuszu, znakomitej kreacji postaci film ma wadę. Jest nią dźwięk, który został zrealizowany nie najlepiej, przez co niektórzy mogą mieć przez to problem z dobrym odbiorem filmu.

Wszystkie z postaci nie są czarno białe, pokazują nam się z różnych stron. Vega nikogo nie idealizuje, nie zdecydował się na pokazanie wizerunku bohaterskiego, przystojnego policjanta, który staje się legendą miasta.

Policjanci w popkulturze zbyt często ukazywani są jako osoby idealne, stojące na straży prawa, często są bez skazy, mają dobre życie, kochająca żonę i dzieci. Polski reżyser pokazał nam szarą rzeczywistość, problemy prawdziwych ludzi, którzy wykonują trudną pracę, a po niej muszą mierzyć się z własnymi demonami. Właśnie to sprawiło, że film spotkał się z tak pozytywnym odbiorem. Pomimo trudnej tematyki został doceniony przez publiczność, która miała już dość oglądania idealnych, nienagannych policjantów w podkoloryzowanych filmach. Postacie, które wykreował Vega, wydają się o wiele bardziej prawdziwe i ludzkie.

Obsada
 • Marcin Dorociński – podkomisarz Sławomir Desperski „Despero”
 • Janusz Gajos – młodszy aspirant Zbigniew Chyb „Benek”
 • Andrzej Grabowski – starszy aspirant Jacek Goc „Gebels”
 • Rafał Mohr – podkomisarz Krzysztof Magiera „Nielat”
 • Krzysztof Stroiński – aspirant Mirosław Saniewski „Metyl”
 • Michał Kula – młodszy inspektor Włodzimierz Barszczyk „Barszczu”
 • Weronika Rosati – Dżemma
 • Ryszard Filipski – sędzia Wor
 • Piotr Borowski – Zoro Szembeka
 • Janusz Chabior – Ciągły
 • Lech Sołuba – karawaniarz
 • Tadeusz Hanusek – lekarz
 • Jolanta Fraszyńska – żona tirowca
 • Mirosław Haniszewski – młody mundurowy
 • Krzysztof Prałat – pielęgniarz
 • Dariusz Błażejewski – mundurowy
 • Maciej Wilewski – prokurator Tomala
 • Małgorzata Foremniak – Kryśka
 • Danuta Stenka – dzieciobójczyni
 • Łukasz Simlat – młody kardiolog
Facebook
Twitter
LinkedIn

Patryk Vega

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
[…] źródło artykułu PitBull […]

Filmy i seiale

polityka patryk vega

Polityka

Premiera filmu „Polityka” w Polsce i w świecie jest przewidziana na 6 września 2019 roku. Na kilka tygodni przed faktycznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Za

Czytaj więcej »
Kobiety mafii (2018)

Kobiety mafii

Wśród wielu produkcji, film kobiety mafii, jest tym, który budzi mieszane uczucia wśród widzów. Aby dobrze zrozumieć film, należy dobrze się w niego wczuć.Kobiety Mafii

Czytaj więcej »
Plagi Breslau (2018)

Plagi Breslau

Premiera filmu odbyła się 14 grudnia 2018 roku na platformach Showmax. Patryk Vega – jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów, twórca takich filmy jak popularny

Czytaj więcej »

Prasówki

Gdzie kupić kwiaty na prezent

Poczta kwiatowa Karczew

Zamawianie kwiatów to częsta usługa, która działa ludziom zachwycać bliskich wspaniałymi bukietami, nawet skoro nie można ich bezpośrednio dostarczyć. Dzięki internetowemu salonowi florystycznemu możesz łatwo

Czytaj więcej »
O serwisie

Nieoficjalny Serwis internetowy www.patryk-vega.pl stworzony został z myślą o fanach twórczości  Patryka Vegi. Znajdziesz tu artykuły najnowsze produkcjie zdjęcia żdła linków do produkcji i urywkuch filmów. Adresy i miejsca gdzie można obejżec fim lub zakupić legalnie materiały .

0 0 votes
Daj ocenę
1
0
Would love your thoughts, please comment.x