Jaki domofon założyć do domu jednorodzinnego?

Jaki domofon założyć do domu jednorodzinnego?

Artykuł Miesiąca Prasówki

Zadaniem domofonu jest nie tylko odciążenie nas od obowiązku wychodzenia i otwierania furtki osobom, które chcą nas odwiedzić. Jego rola jest znacznie ważniejsza – zwiększa bezpieczeństwo zarówno domowników, jak i nieruchomości. Urządzenia te znane są od wielu lat, początkowo jedynie z obiektów wielorodzinnych, w których montowane były już w latach osiemdziesiątych. Dziś cieszą się ogromną popularnością również wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Na jaki domofon się zdecydować?

Wersja podstawowa

Domofon w wersji podstawowej to nic innego jak dzwonek montowany przy furtce, elektrozamek oraz słuchawka, instalowana w budynku. Tak najprościej można opisać konstrukcję domofonu. W momencie, gdy ktoś chce wejść na nasz teren, łączy się z właścicielem domu, który może zdalnie otworzyć bramkę, korzystając z jednego przycisku. Modele podstawowe, choć dość proste, nadal cieszą się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na niewysoką cenę oraz możliwość montażu niemal wszędzie.

Warto także pamiętać o możliwości rozbudowy zestawu podstawowego. Będzie to przydatne w domach, w których korzystamy na przykład z dwóch pięter. Abyście nie musieli biec do dzwoniącego domofonu zlokalizowanego na parterze, dobrze jest zainstalować dodatkową słuchawkę, w czym pomocny będzie kredyt gotówkowy. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę – tworzy w domu system interkomowy, dzięki któremu możemy dzwonić pomiędzy piętrami.

Nowoczesne domofony – bezpieczeństwo i komfort

Zupełnie innymi właściwościami wyróżniają się nowoczesne domofony, a raczej wideodomofony. Oprócz standardowych funkcji, o jakich wspomnieliśmy przy okazji omawiania podstawowego zestawu domofonowego, umożliwiają obserwację osoby dzwoniącej. Najczęściej nie są wyposażane w słuchawkę, ale w płaski panel montowany na ścianie, który bez konieczności odebrania połączenia wyświetla obraz z kamery zlokalizowanej przy furtce. Co więcej, współcześnie produkowane urządzenia dają użytkownikom możliwość robienia zdjęć oraz nagrywania krótkich filmów wideo. Po co to wszystko?

Dodatkowe opcje znacząco zwiększają nasze bezpieczeństwo. Poza tym nie zawsze mamy ochotę widzieć się z niespodziewanymi gośćmi, dlatego – widząc na monitorze zbliżających się znajomych – możemy zwyczajnie nie otworzyć, bez zdradzania swojej obecności w domu. Wideodomofony są droższe od klasycznych rozwiązań, ale różnicę w cenie pomoże wam pokryć kredyt gotówkowy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments