Czerwony punkt

Film miał premierę światową 15 lutego 2017 roku. Za reżyserię odpowiadał Patryk Vega we współpracy z platformą ShowMax, która wchodząc na dany rynek realizuje projekty z rodzimymi twórcami. W tym przypadku podpisała kontrakt z Patrykiem Vegą.

Za scenariusz do filmu był odpowiedzialny Szymon Demirkol wraz z Jackiem Wójcikiem i Patrykiem Vegą.

W głównej roli został obsadzony Ewan McGregor, który wystąpił w takich światowych produkcjach, odnoszących sukcesy jak Helikopter w ogniu, Anioły i Demony, Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów czy Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów. W filmie Vegi wciela się w biznesmena Browna, który przypadkiem zostaje uwikłany w intrygę.

Czerwony punkt – Jak głosi opis filmu zawarty w serwisie ShowMax: „Najpierw było nudno. A potem… potem zrobiło się paskudnie. Ewan McGregor, doprowadzony do krawędzi, doświadczył jak niebezpieczną może być nuda. Tego co zrobił, nie próbuj robić w domu”.

Fabuła krótkiego, kilkuminutowego filmu opiera się na opowiedzeniu historii biznesmena pana Browna (Ewan McGregor), który przyleciał do Polski na spotkanie biznesowe w Warszawie. Podczas spotkania dostaje od asystentki Górzyńskiego torbę z upominkami, w której znajduje się laserowy wskaźnik. Znudzony biznesmen, podchodząc do okna, bawi się wskaźnikiem laserowym, kierując wiązkę lasera w stronę placu Warszawy pod Pałacem Prezydenckim, świecąc nim na ludzi. Pech chciał, że akurat w tym momencie na plac podjeżdża kolumna rządowa. Wysiada z niej polityk i prawie natychmiast pada strzał, wycelowany w sam środek czaszki polityka. Biznesmen od razu zostaje uznany za snajpera i za sprawcę zamordowania zagranicznego dyplomaty. Ochroniarze ruszają w pościg za nim.

‌Czerwony punkt posiada trochę akcji i odrobinę humoru, ładne zdjęcia warszawskiego centrum, dobry montaż. Patryk Vega zaprosił do udziału w tym projekcie aktorów, z którymi współpracował podczas kręcenia innych swoich filmów, dlatego w tej produkcji także zobaczymy Andrzeja Grabowskiego, Olgę Bołądź, Janusza Chabiora, Piotra Stramowskiego czy Tomasza Oświecińskiego.

Ewan McGregor jest bezkonkurencyjnym i nadzwyczajnym aktorem, który ma swoim koncie ma bardzo wiele ról, które odniosły doskonały sukces. W tym 10-minutowym filmie Patryka Vegi można byłoby się spodziewać, że także odniesie sukces. Jednak Ewan McGregor nie miał szansy na pokazanie swojego wachlarzu umiejętności aktorskich ze względu na długość filmu. Jego rola na ekranie ograniczyła się do tego, że w trakcie tej produkcji McGregor wygłosił może z cztery zdania oraz odbył parę scen biegania po schodach.

Główną bolączką Czerwonego punktu jest jego długość. Niespełna 10 minut to za mało, by poprowadzić ciekawą intrygę, ale produkcja musiała uwinąć się w jeden, dwa dni zdjęciowe, ponieważ tyle miał zapisane w kontrakcie Ewan McGregor. To wymusiło pewną konwencję i najprawdopodobniej za tym stoi za prosta i banalna historia. Po seansie pozostaje ogromny niedosyt i chęć obejrzenia czegoś więcej. Tak naprawdę jedyne, co zostaje widzowi w pamięci po obejrzeniu Czerwonego punktu, to zabawny dialog Chabiora z Oświecińskim i fakt, że aktor grający Obi-Wana zagrał w rodzimej produkcji.

Ciekawostką jest to, że na planie „Czerwonego punktu” doszło do wypadku. 21 grudnia na lotnisku na Bemowie, podczas filmowania sceny ze śmigłowcem, został postrzelony operator. Karabin obsługiwany przez emerytowanego żołnierza powinien być nabity specjalnie spreparowaną metalową kulą, jednak snajper użył ostrej amunicji. Pocisk trafił w lewą kość udową operatora (Petro Aleksowski), rozrywając ją. Operator przeszedł kilka operacji a sprawa poruszyła środowisko, które wsparło go finansowo. Zdarzenie zbadała warszawska prokuratura, żeby ustalić czy nie doszło na planie do nieprawidłowości i zaniedbania.

Jeśli będziemy mieli okazję to warto obejrzeć ten krótkometrażowy filmik, choćby dla zobaczenia odtwórcy głównej roli, Ewana McGregora. Patryk Vega pomimo ograniczającego go czasu, trzyma widza w niepewności, zmuszając go do zastanawiania się, co będzie dalej i oglądając produkcje z zapartym tchem.

Obsada
 • Ewan McGregor Brown
 • Filip Guźla Ochroniarz
 • Arkadiusz Jędraczka Ochroniarz
 • Tomasz Kotowski
 • Robert Sysik
 • Robert Waćkowski Ochroniarz
 • Anna Czop
 • Kamila Giza
 • Olga Bołądź Asystentka Górzyńskiego
 • Janusz Chabior Szef ochroniarzy
 • Wojciech Kalinowski Zabity gość
 • Andrzej Grabowski Górzyński
 • Wojciech Machnicki Mężczyzna czytający gazetę
 • Tomasz Oświeciński Ochroniarz
 • Piotr Stramowski Zabójca
 • Łukasz Aleksandrowicz
 • Adam Bajbiak
 • Karol Bedorf Ochroniarz
 • Piotr Chojnowski Ochroniarz
 • Jan Fabiańczyk Ochroniarz
Facebook
Twitter
LinkedIn

Patryk Vega

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
[…] Źródło artykułu Czerwony punkt […]

Filmy i seiale

polityka patryk vega

Polityka

Premiera filmu „Polityka” w Polsce i w świecie jest przewidziana na 6 września 2019 roku. Na kilka tygodni przed faktycznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Za

Czytaj więcej »
Kobiety mafii (2018)

Kobiety mafii

Wśród wielu produkcji, film kobiety mafii, jest tym, który budzi mieszane uczucia wśród widzów. Aby dobrze zrozumieć film, należy dobrze się w niego wczuć.Kobiety Mafii

Czytaj więcej »
Plagi Breslau (2018)

Plagi Breslau

Premiera filmu odbyła się 14 grudnia 2018 roku na platformach Showmax. Patryk Vega – jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów, twórca takich filmy jak popularny

Czytaj więcej »

Prasówki

Gdzie kupić kwiaty na prezent

Poczta kwiatowa Karczew

Zamawianie kwiatów to częsta usługa, która działa ludziom zachwycać bliskich wspaniałymi bukietami, nawet skoro nie można ich bezpośrednio dostarczyć. Dzięki internetowemu salonowi florystycznemu możesz łatwo

Czytaj więcej »
O serwisie

Nieoficjalny Serwis internetowy www.patryk-vega.pl stworzony został z myślą o fanach twórczości  Patryka Vegi. Znajdziesz tu artykuły najnowsze produkcjie zdjęcia żdła linków do produkcji i urywkuch filmów. Adresy i miejsca gdzie można obejżec fim lub zakupić legalnie materiały .

0 0 votes
Daj ocenę
1
0
Would love your thoughts, please comment.x